close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • NAUKA JĘZYKA POLSKIEGO

 •  

  Organizacja oświaty polonijnej w Obwodzie kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej

   

  Wspieranie szkolnictwa polonijnego należy do najważniejszych zadań placówki. Powoli znajomość języka polskiego oraz historii i tradycji naszego kraju zaczyna cieszyć się w środowisku polonijnym rosnącym zainteresowaniem. Określony wpływ miało w tym zakresie wejście w życie ustawy o Karcie Polaka, gdzie są podane wymogi warunkujące otrzymanie tego dokumentu. Dokumentu, który m. in. gwarantuje prawo do bezpłatnej, wielokrotnej wizy. Na fali wzrostu zainteresowania językiem polskim zaczęły powstawać nowe szkółki językowe (wykaz poniżej).

   

   NAUKA JĘZYKA POLSKIEGO ORGANIZOWANE PRZEZ POLONIĘ W OBWODZIE KALININGRADZKIM

   

   

  Nauczanie języka polskiego w PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH

  Obwodu Kaliningradzkiego Federacji  Rosyjskiej

   

  W procesie promocji języka i kultury polskiej Konsulat od lat współpracuje z Wydziałem Filologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. I. Kanta w Kaliningradzie. W procesie nauczania języka polskiego uczestniczy grupa wykładowców i absolwentów miejscowej polonistyki. Studenci próbują też swych sił jako animatorzy życia polonijnego lub lektoratów języka polskiego. Na bazie Wydziału Filologii i Dziennikarstwa, przy wsparciu konsulatu, organizowane są także corocznie otwarte dyktanda języka polskiego.

   

  Język polski obecny jest w powszechnym systemie oświaty rosyjskiej. W Kaliningradzie nauczany jest on fakultatywnie w kilku szkołach podstawowych i średnich. Nauka odbywa się także w innych szkołach – a nawet w przedszkolu – na terenie Obwodu. Poniżej link do wykazu takich placówek.

   

  NAUKA JĘZYKA POLSKIEGO W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH W OBWODZIE KALININGRADZKIM

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: